segling som njutning

  • Öka teckenstorlek
  • Standard teckenstorlek
  • Minska teckenstorlek

Dagmarjulen

 

danNu kommer stormen igen. Klockan 14 på torsdagen såg Gullmaren ut så här.

 

 

 

 

 

arsta

Jag klarade mig med en sprucken presenning, första stormen, men flera båtgrannar kommer att behöva klä om båten innan snön faller. I Årstaviken fick ÅSS problem med att komma ut på bryggan. Henrik Arnstad tog kortet.

Vår båt klarade sig perfekt fast Bosse var nere på varvet hela dagen igår och hjälpte klubbkamrater som behövde hjälp, hälsar Ann Sandin Lindgren från Trollbäcken. Jag har precis lagt ut bilder på vår hemsida.

Hur gick det för dig och de dina? Maila till Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar. Du måste tillåta Javascript för att visa e-postadressen

Senast uppdaterad 2011-12-29 18:43  

Lägg till kommentar


om sittbrunnen

politisk plattform
medarbetare
info@sittbrunnen.se

blänkare

Drygt åtta av tio (80,2 %)har alltid med sig flytväst, flytoverall eller andra flythjälpmedel till samtliga ombordvarande på båten. Knappt en av tio (8,4 %) har det ganska ofta.
Endast 2,6 procent säger att de aldrig har det med till samtliga ombordvarande. I kategorin ”Ruffad segelbåt” finns det alltid med på 97,7 procent av båtarna. Det är vanligare i mindre båtar att sådana flythjälpmedel inte alltid finns med.

Båtlivsundersökningen 2010